نگاهی کوتاه به تاریخچه فرآورده های گوشتی (سوسیس وکالباس)

کالباس وسوسیس را می توان از قدیمی ترین فرآورده های گوشتی برشمردکه مدت ها قبل مورد توجه مردم بوده. حدود پانصد سال قبلاز میلاد در کتب یونانی راجع به این محصول قدیمی مواردی نوشته شده است. هومر نیز در کتب خود اشاراتی به سوسیس داشته است. زمانی بود که مردم جهت نگهداری گوشت وانواع آن ،آن ها را نمک سود کرده وسپس در زمانهای بعد به مصرف می رساندند، که نامش در آن زمان ،مذبور (salsus) بوده است. به نظر می رسد که کلمه (sausage) از این کلمه گرفته شده است. حتی کلمه سالامی را که امروزه به عنوان نوعی کالباس شناخته شده ، می توان به شهر سالامی که در ساحل شهر یونان قرار دارد منسوب داشت. ضمنا در تاریخ آمده که رومیان ویونانیان ، گوشت نمک سود شده و قورمه ای شکل را با نان ، بسیار شبیه به ساندویچ های امروزی تهیه ومصرف می نموده اند.ونکته جالب اینکه این غذا اغلب در جشن ها واعیاد وبطور کلی مراسم مذهبی مورد مصرف قرار می گرفته اند.
در اینجا تلاش می کنیم به نکاتی کوتاه در رابطه با فواید سوسیس وکالباس که امروزه در دسترس عموم قراردارند، بپردازیم. سوسیس وکالباس را می توان به عنوان منابعی غنی از پروتئین ومواد معدنی برشمرد . چرا که گوشت قرمز وسفید به عنوان ماده اصلی تشکیل دهنده در این محصولات میباشدکه سرشار از انواع آمینواسیدهای ضروری برای بدن است. همانطور که می دانیم آن دسته ازآمینو اسیدهای ضروری برای بدن باید از طریق این مواد به انسان برسند. چرا که بدن انسان به خودی خودقادر به سنتز آنها نمی باشد.
کربو هیدراتهای مختلف نیز در انواع آنها یافت می شوند مانند نشاسته ،آرد وهمچنین شیر خشک . همین طور انواع پروتئین های استخراج شده از شیر وآب پنیر مانند کازئین .پروتئین های گیاهی همچون گلوتن که پروتئین حاصل از گندم بوده وپروتئین استخراج شده از دانه های سویا.
در مورد ادویه جات نیز که با تنوع کامل در این محصولات مصرف می گردند هم همگی می دانیم که بسیاری از آنها دارای خواص دارویی بوده که این امر بارها توسط دانشمندان علوم تغذیه به اثبات رسیده است با مصرف این محصولات انواع ادویه جات نیز به میزان مناسبی به مصرف می رسند.
در نهایت نوع پخت این محصولات می باشد که سالم ترین وبهداشتی ترین نوع پخت می باشد، یعنی بخارپز ورعایت کامل شرایط پاستوریزاسیون که محصول را عاری از انواع پاتوژن ها یا باکتری های بیماری زا می کند وپس از آن با بسته بندی های کاملا بهداشتی ، مورد مصرف قرار می گیرند.
منبع :demes